– et samarbejde mellem Hjerteforeningen og Diabetesforeningen

Jævnlig motion er vigtig for hjertepatienter, da det styrker hjertet, forbedrer blodcirkulationen og sænker blodtrykket. Desuden hjælper fysisk aktivitet med at regulere kolesterolniveauer og reducere stress, hvilket mindsker risikoen for yderligere hjerteproblemer.
For at fremme en aktiv livsstil arrangerer vi hver måned en fælles gåtur i samarbejde med den lokale diabetesforening. Det giver mulighed for at få motion i et trygt fællesskab, hvor vi støtter hinanden og samtidig nyder naturen. Alle er velkomne til at deltage, uanset konditionsniveau!
Gåturene er for alle uanset om du går langsomt eller hurtigt. Som oftest planlægger vi gåture den første mandag i hver måned – dog ikke i juli og december.
Start- og slutsted
Gåturene planlægges så vi starter og slutter ved samme udgangspunkt, og så følges vi ad det første stykke, hvorefter de som har brug for at gå lidt hurtigere eller lidt længere – ja, de gør det, og dem som har brug for at gå langsommere, de gør det, men alle mødes til sidst ved “startstedet” og hyggesnakker over en kop medbragt kaffe og måske en håndmad.

Hvis nogen ønsker det, er det muligt at blive hentet på Sundhedscentret i Nykøbing Sjælland klokken 9.30. Husk at meddele det til kontaktpersonen.
Kig i Kalenderen til højre, og se om der ikke er en Gåtur du kunne tænke dig at deltage i. Hvis du har spørgsmål, så er der telefonnummer på kontaktpersonen.
På gensyn – vi glæder os til at gå en tur med dig.

Hvor går turene hen i 2026?
Nye “Søndagsture” – også til det arbejdende folk
Husk tilmelding til Søndagsturene – også af hensyn til samkørsel/opsamling
Af hensyn til samkørsel og opsamling skal tilmelding ske til kontaktpersonerne. Oplys navn og telefon nummer, samt hvor i Odsherred du kommer fra. Skriv hvis du ikke selv har mulighed for at køre og har brug for samkørsel/opsamling, så løser vi det.
Praktisk: Medbringe om muligt en klapstol, så vi har nok siddepladser.
Læs mere om turene i Kalenderen under de respektive datoer.