<>Facebook logoIkon-TelefonSlice 1HF Logorip_downSlice 1Slice 1
Hjerteforeningen Sæby

Foredrag og generalforsamling d. 9. marts kl. 19

Skrevet søndag d. 1. februar 2026

Når en hjertestarter ikke slår til kan der stadig være håb

Hjerteforeningen Sæby inviterer til foredrag og ordinær generalforsamling mandag den 9. marts kl. 19:00 i Café Sol i Sæby Spektrum (tidl. Sæby Fritidscenter).

Der er adgang for alle, og man kan opleve et enestående foredrag med overlæge, professor dr. med. Benedict Kjærgaard, som har givet sit foredrag overskriften ”Når en hjertestarter ikke slår til, kan der stadig være håb!”

Benedict Kjærgaard er overlæge ved Hjerte-Lungekirurgisk Afdeling ved Aalborg Sygehus og landets førende specialist i at behandle hypotermi-patienter med hjertestop.

Med 45 års erfaring som hjertekirurg, forsker og læge i forsvaret giver han et fascinerende indblik i, hvordan vi i dag kan redde liv, hvor det før var umuligt.

Mobile hjertelungemaskiner kan overtage kredsløbet

Benedict Kjærgaard fortæller om udviklingen af mobile hjertelungemaskiner, der kan overtage kredsløbet ved hjertestop og ”købe tid” til livsvigtig behandling. En metode, der er udviklet gennem dyreforskning og militære erfaringer, og som i dag gør en afgørende forskel for bl.a. drukneofre og patienter med svære blodpropper.

Benedict Kjærgaard blev landskendt for sin indsats i februar 2011, hvor 13 efterskoleelever og 2 lærere kæntrede i en båd-ulykke i iskoldt vand ud for Præstø. I 2022 forsvarede han sin medicinske doktorgrad om sin forskning, der har gjort det muligt at opvarme underafkølede patienter. Forskningen er udført parallelt med, at han har gjort tjeneste på Flyvevåbnets redningshelikoptere.

Efter foredraget serverer Hjerteforeningen Sæby kaffe/te og en bolle, og derefter er der for medlemmer af hjerteforeningen ordinær generalforsamling ifølge vedtægterne.

Program:

  1. Foredrag: ”Når en hjertestarter ikke slår til, kan der stadig være håb” v/ Benedict Kjærgaard.
  2. Pause: Foreningen serverer kaffe med boller
  3. Generalforsamling: Ordinær generalforsamling ifølge vedtægterne.

Dagsorden for generalforsamlingen:

  • Valg af dirigent.
  • Bestyrelsens beretning.
  • Godkendelse af regnskab.
  • Behandling af indkomne forslag (forslag skal indsendes senest 14 dage før).
  • Valg af bestyrelse, suppleanter og revisor.
  • Eventuelt.

I Hjerteforeningen ser bestyrelsen frem til en aften med både vigtig viden og hyggeligt samvær. Alle er velkomne!

Tilmelding og kontakt:
Af hensyn til forplejning bedes tilmelding ske til: