<>Facebook logoIkon-TelefonSlice 1HF Logorip_downSlice 1Slice 1
Hjerteforeningen Ikast-Brande

Referat og beretning fra ordinær generalforsamling i Hjerteforeningen Ikast Brande.

Skrevet lørdag d. 28. februar 2026

Referat fra ordinær generalforsamling i Hjerteforeningen Ikast Brande.

Dato: 24-02-2026

Sted: Frivilligcenteret i Møllegade Ikast.

1. Valg af dirigent

Else Bak Nielsen kunne konstatere at generalforsamlingen var rettidig bekendtgjort.

Else Bak Nielsen, Orla Fredriksen og Finn Lausen er på valg, og de modtager alle genvalg.

     

2. Bestyrelsens beretning

Karsten Therkildsen forelagde beretning over årets aktiviteter.

Beretning forelægger i sin helhed som separat bilag

Formandens beretning var med tak til bestyrelse, frivillige hjerteforeningen

Beretningen blev godkendt.

3. Bestyrelsen fremlægger regnskab(er) til orientering

Regnskabet blev gennemgået i hovedtal og med uddybning af det nærmere indhold i de enkelte poster.

4. Behandling af indkomne forslag

 Igen indkommen forslag

5. Valg af bestyrelse

Karsten Therkildsen

Orla Fredriksen

Finn Laursen

Tove Feldborg

Else Bak Nielsen

Sinne Bjerregaard

 6. Eventuelt

Igen bemærkninger

Generalforsamlingen sluttede ifølge dirigenten i god ro og orden

Hjerterforening Ikast- Brande Beretning 2025 

Året det gik 2025

Bestyrelsesmøder

Alle vores 4 bestyrelsesmøder er blevet afholdt hos Tove. Tove skaber nogle rigtig hyggelige rammer for vores bestyrelsesmøder. En stor tak til Tove for det.

Den nye bestyrelse har et rigtig godt samarbejde. Vi har fået en god mødestruktur med mange gode idéer til nye aktiviteter i vores lokale hjerteforening.

Vi bruger nu Hjerteforeningens SharePoint til dokumenthåndtering, fildeling og intranet. Dette system er designet til at samle foreningens dokumenter og sikre deling af information mellem medarbejdere og frivillige. Det har vi brugt noget tid på at få op at køre. Nu fungerer det, så vores aktiviteter bliver mere håndterbare fremover.

Holger Skott Jensen er udtrådt af bestyrelsen. Vi takker Holger for mange års indsats i Hjerteforeningens lokalafdeling som kasserer.

Møder og webinarer

Vi har deltaget i det årlige regionsmøde i Silkeborg i oktober – et rigtig godt netværksmøde.

Vi har ligeledes deltaget i flere webinarer. Der er mange forskellige webinarer, som vi kan tilgå via Hjerteforeningens hjemmeside. Disse bruger vi flittigt og med stor glæde.

Hjertemotion på Ruskjærholm

Hjerteforeningen tilbyder ugentlig hjertemotionstræning. Der er mulighed for tilpasning til den enkelte samt en stund med hygge og samvær. Der er en fysioterapeut, som kan vejlede og støtte undervejs i trygge rammer.

Der har været nye tilmeldinger, og der er stadig få ledige pladser.

Finn Laursen er vores tovholder på Ruskjærholm. Finn har fået en rigtig god struktur på det, heriblandt i forhold til registrering af træningsdeltagere i Hjerteforeningens system, så det bliver indberettet korrekt til hovedafdelingen.

Ligeledes har Finn koordineret sommer- og juleafslutning for motionsholdet og bestyrelsen. Nogle gode arrangementer med rigtig godt socialt samvær.

Fysioterapeut Natacha Hald har været 2 måneder på orlov. Finn prøvede forgæves at finde en fysioterapeut som afløser. Flere af bestyrelsesmedlemmerne havde mulighed for at træne hjertemotionsholdet i orlovsperioden.

Tak til Else, Sinne og Finn for at hjælpe med træningen i Natachas orlovsperiode.

Også tak til fysioterapeut Natacha Hald for at træne hjertemotionsholdet. Ligeledes en tak til frivillig Anne Marie.

Stor tak til Finn for den store indsats for at få det hele til at fungere så godt.

Sundhedscenter Ikast – Hjerterehabilitering

Vi har et rigtig godt samarbejde med Sundhedscenter Ikast.

Hjerterehabilitering i sundhedscenteret er for borgere over 18 år, som har haft et nyopstået hjertetilfælde eller forværring af hjertesygdom og har fået en henvisning fra sygehuset.

Hjerterehabiliteringen forløber over 12 uger. I løbet af denne periode bliver vi inviteret til inspirationscafé, hvor vi møder alle kursusdeltagerne.

Vi har fået lavet en fin PowerPoint-præsentation, hvor vi fortæller, hvad Hjerteforeningen kan tilbyde, samt om vores lokale aktiviteter.

Finn, Else og Karsten har været repræsentanter for Hjerteforeningen. Tak for jeres indsats.

Gåture i Brande

Gåture i Brande i samarbejde med Kræftens Bekæmpelse.

Man går i et tempo, så alle kan følge med. Der kan være to hold – ét for almindeligt gående og ét for langsomtgående.

Det er nu også muligt at gå med rollator (dog først fra 3. april igen).

Når vi kommer tilbage, hygger vi i forhallen over en kop kaffe.

Karsten er tovholder.

Strikkecafé i Brande

I caféen hækler og strikker vi i fællesskab sammen med Kræftens Bekæmpelse.

Vi lægger vægt på godt socialt samvær og muligheden for at møde andre mennesker. Det, vi hækler og strikker, bliver især solgt til fordel for forskning i brystkræft.

Vi besøger Ejstrupholmklubben den første onsdag i hver måned. Øvrige onsdage mødes vi på biblioteket.

Sinne er tovholder.

Foreningsmarked Ikast

Den 06-09-25 var der foreningsmarked i Strøgcenteret. Her havde vi en stand, hvor Tove Feldborg, Orla Fredriksen, Else Bak og Finn Laursen repræsenterede Hjerteforeningen.

På standen var der mulighed for at få en snak om, hvad Hjerteforeningen kan tilbyde.

Vi havde forskellige sundhedsfoldere med, og der var mange besøgende.

Tak for jeres indsats.

Julemarked i Bording Hallen

Vi var inviteret til det årlige julemarked i Bording Hallen den 29-11-25.

Vi havde en stand, hvor Tove og Orla deltog fra bestyrelsen.

Der var forskellige sundhedsfoldere fra Hjerteforeningen.

Tak for jeres indsats.

Nytårsmarch

I Brande og Bording var der få fremmødte til nytårsmarchen den 01-01-26. Vejret var meget dårligt.

Tak til samarbejdspartnere

Tak til Hjerteforeningen – og mange tak til vores frivilligkonsulent Martin Walsøe for den gode support.

Der skal også lyde en stor tak til Kræftens Bekæmpelse i Ikast-Brande for det gode samarbejde om aktivitetscenteret i Ruskjærholm samt samarbejdet om gåture og strikkegruppen i Brande.

Tak for samarbejdet med Sundhedscenter Ikast, hvor vi må komme og præsentere Hjerteforeningen.

Personligt vil jeg gerne sige stort tak til alle i bestyrelsen for det gode samarbejde. Det har været en fornøjelse at samarbejde med jer alle sammen.

Fælles kan vi meget mere.

Dette var bestyrelsens beretning, som sammen med referatet vil kunne læses på hjemmesiden efter generalforsamlingen.

https://lokal.hjerteforeningen.dk/ikast/

Karsten Therkildsen
Formand
24-02-2026