Hjertecafé onsdag den 29. januar 2025
Skrevet søndag d. 19. januar 2025
Hjerteforeningen Frederikssund afholder Hjertecafé i Elværket, Ved Kirken 6, i Frederikssund
Onsdag d. 29. januar 2025 – kl. 14.00 – 16.30
Professor, Emeritus, tidligere overlæge ved Hjertemedicinsk afdeling på Rigshospitalet Jens Kastrup,
vil fortælle om den “Nyeste udvikling i stamcelleforskning”.
Jens Kastrup har i mange år bl.a. arbejdet med stamcellebehandling af forskellige sygdomme.
Stamcellebehandling af akutte og kroniske sygdomme har haft et stort fokus i rigtig mange år. Rigshospitalet har etableret en produktion af stamceller fra raske donorer. Der pågår nu kliniske studier, der undersøger om behandling med stamcellerne af patienter med forskellige sygdomme som f.eks. hjerte- og lungesygdomme kan bedre patienternes sygdomme.
Foredraget vil give en status over hvor langt man er nået, samt hvilke fremtidsperspektiver der er indenfor stamcellebehandling.
Hjerteforeningen serverer the/kaffe og frugt. Der er gratis adgang til Hjertecafeen og alle er velkomne.
Husk vores korte gå-ture i Frederikssund og omegn, hver torsdag kl. 11 på Torvet i Frederikssund. Varighed max 1 time i langsomt tempo.
Følg os på Facebook – Hjerteforeningen Frederikssund.