Nytårsmarch 2025.
Skrevet onsdag d. 11. december 2024
Start det nye år på bedste vis – socialt samvær, motion og frisk luft.
Vejret tør vi ikke spå om, men uanset vejr og vind, så vil vi igen forsøge at afvikle den traditionsrige nytårsmarch i Gjorslev Bøgeskov 1. januar 2025. Et arrangement, der har været afviklet uafbrudt siden 1980 med kun 2 aflysninger (2011 grundet sne og is samt i 2021 grundet corona).
Vor nytårsmarch samler glædeligvis hvert år fortsat rigtig mange mennesker. Sidste år var der mere end 700 deltagere, som alle fik en skøn gåtur i skoven, hvor der som regel er dejligt læ.
Der bliver igen lavet 2 ruter, som man frit kan vælge imellem – én på ca. 3 km og én på ca. 5 km. Man kan derfor roligt tage børn med, som måske ikke kan gå den lange tur. Og alle børn, som deltager i nytårsmarchen, får udleveret et flot diplom, når de har klaret årets første gåtur.
Man kan frit vælge afgang på ruterne i tidsrummet klokken 12.00-13.30 – man skal dog være retur igen senest klokken 15.00, hvor det hele lukker ned. Alle deltagere får udleveret en spilleplade (husk derfor skriveredskab). Der er præmie til alle bingovindere, og der er frugt, kakao eller kaffe samt småkage til alle deltagere – og naturligvis vovsevand til de firbenede.
Vi er så heldige, at der i år desuden er flere lodtrækningspræmier. Her er hovedgevinsten er et gavekort på kr. 600 til Traktørstedet Bøgeskoven.
Takket være vore sponsorer er alt dette fortsat helt GRATIS, hvorfor vi naturligvis også her vil takke Østsjællands Andelsvaskeris Fond (hovedsponsor) , Dagli´Brugsen i Rødvig samt Traktørstedet Bøgeskoven for, at dette store arrangement kan lade sig gøre i nævnte rammer. Selvfølgelig også en stor tak til alle de frivillige, som stiller op som hjælpere samt til Gjorslev Gods for deres imødekommenhed.
Der er altså mange gode grunde til at møde op og deltage i årets nytårsmarch – tag derfor gerne børn, hunden, naboen eller hvem som helst med. Vi i Hjerteforeningen arbejder for hjertesundhed for alle.