Hjertecafé: Hvordan kommer vi videre fra tab og sorg, når vi rammes af kronisk sygdom

Hjertecafé: Hvordan kommer vi videre fra tab og sorg, når vi rammes af kronisk sygdom
I samarbejde med Lungeforeningen i Roskilde glæder vi os til at byde Poul Joachim Stender velkommen til en spændende og tankevækkende Hjertecafé om sorg og tab – og om hvordan vi kan finde en vej videre, når livet bliver forandret.
Sorg og tab kan ramme os alle. For mennesker, der lever med kronisk sygdom, og deres pårørende, kan sorgen være en særlig del af hverdagen. Men hvordan håndterer vi sorgen, og hvordan kan vi selv være med til at påvirke, hvor vi ender – måske et godt sted eller i hvert fald et bedre sted?
Det vil Poul Joachim Stender sætte ord på med både alvor, livserfaring og humor.
Poul Joachim Stender har været sognepræst siden 1983 og har blandt andet været feltpræst på Sjælsmark Kaserne samt præst ved Den Danske Kirke i Los Angeles og i Kisserup Sogn. Han er kendt for sine markante holdninger og sin evne til at sætte ord på livets store spørgsmål.
Han har skrevet flere bøger og er en erfaren foredragsholder, som mange også kender fra tv.
Vi ser frem til en nærværende og inspirerende eftermiddag med Poul Joachim Stender.
Arrangementet er for medlemmer Hjerteforeningen og Lungeforeningen og deres pårørende.
Lyder dette arrangement som noget for dig, så send din tilmelding skriftligt til: [email protected].
Først-til-mølle princippet gælder, så sørg for at sikre din plads hurtigst muligt.
Pris 30 kr. for kaffe og kage, som betales i døren på dagen i kontanter eller MobilePay.
OBS! Vær opmærksom på at adressen for dette arrangement afviger fra vores normale adresse.
Praktiske oplysninger
- Sted
- Himmelev Sognegård, Fynsvej 69, 4000 Roskilde
- Datoer
- Onsdag 14. oktober 2026 kl. 14:00 - 16:00
- Priser
-
- Pr. person
- 30 kr.