<>Facebook logoIkon-TelefonSlice 1HF Logorip_downSlice 1Slice 1

Hjerteforeningen Rebild

Generalforsamling tirsdag den 4. marts kl. 18.00

Generalforsamling

 Tirsdag den 4. Marts 2025  kl. 18.00

På Rebildhus, Rebildvej 25,  9520 Skørping

Dagsorden iflg. vedtægterne:

Tilmelding senest  24.. februar kl. 12.00

Mail: [email protected]

Telefon: 21738634

Der vil umiddelbart efter generalforsamling blive serveret kaffe og sandwich.

Dagsorden for Generalforsamling tirsdag den 4. marts 2025.

  1. Valg af dirigent
  2. Bestyrelsens beretning
  3. Bestyrelsen fremlægger regnskab til orientering
  4. Behandling af indkomne forslag

Forslag skal være bestyrelsen i hænde senest mandag den 17. februar

Valg af bestyrelse

På valg er: Lene Hammer, Anette Nørgaard og lis Pedersen

Alle er indstillet på genvalg

Valg af suppleanter

Else Mosbæk  og Steen Nørgaard begge genopstiller.

Eventuelt

 

Det bliver en aften, hvor man også kan høre et spændende foredrag om ”Den fjerde alder” af journalist Georg Julin

”Den fjerde alder” er Georg Julins betegnelse af perioden, der er konsekvensen af at vi, ifølge forskere, gennemsnitligt lever 21 år længere end tidligere generationer.

Alt for mange mennesker i Danmark har ikke for alvor sat sig ind i, hvad sidste del af livet kan være og indebære, og at vi selv i stigende grad har et ansvar for at tilrettelægge det.

Georg Julin ønsker at oplyse den helt almindelige dansker om de muligheder og det ansvar, som vi selv i stadig højere grad kommer til at tage. Et valg som giver den enkelte mulighed for at påvirke sin livskvalitet. Det kan bl.a. ske inden for områderne kropsbevægelser og motion i dagligdagen, kostforandring, nuværende bolig eller seniorbolig, oplevelser, pension, bank, offentlige myndigheder, testamente, fremtidsfuldmagt, mental omstilling, og, ikke at forglemme – humor.

Foredraget giver idéer og anbefalinger til den brede befolkningsgruppe af seniorer, da det aldrig er for sent, hvis ønskeligt, at omprioritere sin livsstil.

Georg Julin, der er journalist, podcast- og TV-vært, har beskæftiget sig med emnet i snart 15 år, og giver derfor også et indblik i, og eksempler på, hvordan medierne og politikerne desværre misinformerer om mange vitale ting omkring den ældre del af befolkningen.

Kom og tag hul på visionerne for “din fjerde alder”

Alle er velkommen til såvel foredrag som generalforsamling, det er dog kun medlemmer af Hjerteforeningen, der har stemmeret ved en evt afstemning.

Tre bestyrelsesmedlemmer er på valg, alle er villige til genvalg, det samme gælder de to suppleanter

Praktiske oplysninger

Sted
Rebildhus, Rebildvej 25,  9520 Skørping
(Parkeringspladsen ved Rebildbakkeer).
Datoer
Tirsdag 4. marts 2025 kl. 18:00 - 22:00
Priser
Medlemmer Hjerteforeningen
0 Kr. kr.
Ikke medlemmer
50,00 Kr. kr.
Kontaktperson
Birthe Jespersen
rebild@hjerteforeningen.dk
21738634