Atrieflimren er en folkesygdom

Vi får besøg af to hjertelæger, Frederik Fussing, introduktionslæge på kardiologisk afdeling på Sjællands Universitetshospital og Nareen Kader, læge og Ph.d.-studerende på Rigshospitalet.
“Atrieflimren er en folkesygdom, der med alderen rammer mange af os. Symptomerne kan være svære at mærke, og mange går rundt med risikoen uden at vide det. Vi ønsker, at sætte fokus på dette vigtige emne og udbrede viden om den nyeste forskning, symptomerne og de mange behandlingsmuligheder til alle interesserede,” fortæller læge Frederik Fussing.
Invitation til alle interesserede
Atrieflimren er netop temaet når Hjerteforeningen i Odsherred indbyder til Hjertecafe. En mulighed for alle der gerne vil vide mere om dette emne – også selvom du ikke er medlem af Hjerteforeningen.
Hjertecafeen holdes i Pakhuset, Vesterbro Torv 4, 4500 Nykøbing Sjælland, onsdag den 2. april 2025, klokken 18.00-21.00.
Der er begrænset plads – så tilmelding er nødvendigt efter ’først til mølle’. Betal 50 kroner på MobilePay 701451 – men så byder vi på et par sandwich samt kaffe og hjertevenlig kage.
Praktiske oplysninger
- Sted
- Pakhuset, Vesterbro Torv 4, 4500 Nykøbing Sjælland
- Datoer
- Onsdag 2. april 2025 kl. 18:00 - 21:00
- Priser
-
- Deltager
- 50 kr.