<>Facebook logoIkon-TelefonSlice 1HF Logorip_downSlice 1Slice 1
Hjerteforeningen Middelfart

Bliv frivillig i Hjerteforeningen i Middelfart

Skrevet mandag d. 24. august 2026

Har du lyst til at engagere dig frivilligt i Hjerteforeningen i Middelfart?

Der er i øjeblikket ikke en lokalforening i Hjerteforeningen i Middelfart. Der er dog et Hjertemotionstilbud, som drives med en frivillig tovholder.

Vi vil gerne samle flere frivillige, som har lyst til at engagere sig i hjertesagen og være med til at skabe lokale aktiviteter i Middelfart. Det kan fx være foredrag, hjertecaféer, motionstilbud eller andre aktiviteter med fokus på hjertesundhed og fællesskab.

Vores ønske er samtidig, at det lokale engagement på sigt kan danne grundlag for en ny lokalforening i Middelfart. En lokalforening giver mulighed for at samle kræfterne, udvikle aktiviteterne og skabe en mere lokal fast forankring af Hjerteforeningens arbejde.

Du behøver ikke på forhånd have erfaring med bestyrelsesarbejde eller vide præcis hvordan du vil bidrage. Hjerteforeningen hjælper med at komme godt i gang og understøtter undervejs.

Har du lyst til at høre mere om mulighederne for at engagere dig – og måske være med til at skabe grundlaget for en ny lokalforening, er du meget velkommen til at kontakte Hjerteforeningens frivilligkonsulent.

Kontakt Frivilligkonsulent Christina Olesen, Hjerteforeningen

Mobil: 2981 5038 eller på mail [email protected]